منوی دسته بندی

مونته سوری چیست ؟

مونته سوری یک روش آموزشی است که بر اساس فعالیت خودگردان، یادگیری با استفاده از دست و بازی مشارکتی است. در کلاس های مونته سوری، کودکان در انتخاب خود خلاقیت می یابند، در حالیکه کلاس درس و معلم، فعالیت های مناسب و مقتضی سن را برای هدایت این فرآیند ارائه می دهند. کودکان هم به صورت گروهی و هم به صورت فردی برای کشف و درک دانش موجود در جهان و توسعه حداکثر توانایی خود، فعالیت می کنند.

کلاس های مونته سوری شامل محیط های طراحی شده زیبا برای پاسخگویی به نیازهای کودکان در محدوده های سنی خاص است. دکتر ماریا مونته سوری کشف کرد که یادگیری تجربی در این نوع کلاس درس، منجر به درک عمیق تر زبان، ریاضیات، علوم، موسیقی، تعاملات اجتماعی و خیلی موارد دیگر می شود. بیشتر کلاس های مونته سوری در راستای درک مادی طبیعت هستند، اگر چه روش آموزشی مونته سوری می تواند با موفقیت به یک برنامه مبتنی بر باور نیز تبدیل شود.

هر یک از مواد در یک کلاس مونته سوری، با اختصاص یک فعالیت از بین فعالیتهای موجود که متناسب با استعدادهای طبیعی کودک است، یک جنبه از رشد کودک را پشتیبانی می کند. کودکان می توانند از طریق تجربه و حس خود، با سرعت یاد بگیرند. آنها می توانند در هر لحظه ای به کنجکاوی های طبیعی که در همه انسان ها وجود دارند و بنیان محکمی برای یادگیری دراز مدت ایجاد می کنند، پاسخ دهند.

به عنوان والدین، شاید این تنها شما هستید که می توانید در مورد نوع آموزش مناسب فرزندتان قضاوت کنید اما برای اینکه بهترین تصمیم را بگیرید باید در مورد سبک های مختلف آموزش اطلاعات بیشتری کسب نمایید. یکی از مشهورترین انواع مدارس در جهان، مدارس مونته سوری هستند که در سراسر دنیا طرفداران بسیاری دارند. نوع آموزش منحصر به فردی که در مدارس مونته سوری ارائه می شود، آن را به یکی از پیشرو ترین مراکز آموزشی جهان تبدیل کرده است.

گرچه آموزش به سبک مونتسوری، از پیش دبستان تا پایان دبیرستان، ادامه دارد، اما در ایران، به سبب وجود آموزش متمرکز دولتی، چندان جایی برای نشو و نمای سایر انواع مدارس وجود ندارد از این نظر فعلا، آموزش به روش مونته سوری تنها در سنین خردسالی پذیرفته و اجرا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *