منوی دسته بندی

چرا آموزش مونته سوری را انتخاب کنیم؟

دریابید که زندگی فرزند شما چگونه می تواند به وسیله ی آموزشهای مونته سوری تغییر کند.
همه والدین امیدوارند که بهترین برنامه آموزشی را برای فرزندان خود پیدا کنند. آنها تأثیر ماندگاری را که تجربه های یادگیری اولیه بر رشد کودک و یادگیری آینده دارند ، تشخیص می دهند. چه چیزی فلسفه و عملکرد مونته سوری را برای والدین جذاب می کند؟
بیش از یک قرن است که مونته سوری در سراسر دنیا رونق گرفته و تحقیقات معاصر اثربخشی روش مونتسوری را تأیید می کند. چندین عنصر اصلی این متد رویکرد اهداف والدین را برای فرزندانشان برآورده می کند ، از جمله رشد افراد توانمندی که دارای یک احساس قوی نسبت به خود هستند، توانایی برقراری ارتباط با دیگران و پتانسیل مثمر ثمر بودن در طول زندگی خود را دارا هستند. با مونته سوری ، این رشد زودرس آغاز می شود. سالهای اولیه (تولد تا سن 6 سالگی) زمان حساسی برای بنیان گذاری آینده ی کودک و نقشی که او درآینده ایفا خواهد کرد،می باشد.
آموزش مونته سوری دانش آموزانی توانمند ،پاسخگو و دانشمند با اعتماد به نفس بالا را تربیت می کند که برای پیشرفت در دنیای واقعی به آن نیاز دارند.


توانمندی
یک کلاس مونتسوری با این طرز فکر طراحی شده است که به کودکان فرصت می دهد تا توانایی های خودشان را توسعه دهند ، از جمله اینکه یاد بگیرند چگونه به طور مستقل لباس بپوشند ، معادله چند رقمی را ضرب کنند ، نیازهای خود را بطور مؤثر برطرف کنند یا مشکل خود را با دیگران حل کنند. هر کلاس مملو از فعالیت های مناسب برای توسعه است که کودکان را به تعامل با مواد یادگیری خاص و همچنین همکاری مشترک با دیگران تشویق می کند.
کلاس درس عمداً تنها با یکی از فعالیتها برگزار می شود. دانش آموزان می توانند فعالیتی را که می خواهند انتخاب کنند ، بنابراین یاد می گیرند بر اساس آنچه علاقه مند هستند و آنچه در دسترس است فعالیتها را انتخاب و انجام دهند. در حالی که برخی از کودکان به طور طبیعی کار با دیگران را انتخاب می کنند ، اغلب دانش آموزان کم سن و سال تر روی فعالیت های انفرادی متمرکز می شوند. با بزرگ شدن كودك ، برنامه درسي به طور عمومي آموزش گروهي كوچك و فعاليت هاي مشاركتي را ارائه مي دهد. ترکیبی از درسها و فعالیتهای مستقل ،کار گروهی در گروه کوچک وگروه بزرگ ، کودکان را باه روابط مختلف یادگیری و پویایی بین فردی – مهارتهای ارزشمندی برای تعامل خود در خارج از کلاس ، آشنا می کند.
اجازه دادن به فرزندان برای تصمیم گیری در زمینه انتخاب آنها براساس انگیزه درونی و نه در جهت اهداف بزرگسالان ، پایه و اساس محکمی برای رشد فرزندان توانمند است.


پاسخگویی
در یک کلاس کودک محور که فعالیت های یادگیری به صورت جداگانه به کودکان ارائه می شود ، دانش آموزان با سرعت خود پیشرفت می کنند. به آنها فرصت داده می شود که بر اساس علایق و قابلیت های خاص خود تمرین کنند ، بررسی کنند یا به جلو حرکت کنند. آنها مسئولیت یادگیری خود را به عهده می گیرند و به خاطر دانش خود پاسخگو می شوند.
در یک کلاس مونتسوری ، معلمان بطور روزانه دانش آموزان را ارزیابی می کنند و از مشاهدات خود در مورد تعامل هر کودک در محیط و همسالان استفاده می کنند. آنها از دانش خود در مورد رشد کودک و نتایج تحصیلی استفاده می کنند تا محیطی را فراهم کنند که همزمان تحریک شود و از نظر دانشگاهی ، جسمی ، اجتماعی و عاطفی در دسترس باشد. آنها بر اساس علاقه ها و توانایی های منحصر به فرد او ، برای هر کودک برنامه یادگیری فردی تهیه می کنند. معلمان محیطهایی را فراهم می كنند كه دانش آموزان از این آزادی و ابزار برای پیگیری پاسخ سؤالات خود استفاده كنند و یاد بگیرند كه چگونه خودشان به جستجوی دانش جدید بپردازند. خود تصحیحی و خود ارزیابی بخشی جزئی از رویکرد کلاس مونته سوری است. دانش آموزان با بالغ شدن ، یاد می گیرند که به کار خود نگاه جدی داشته باشند و در تشخیص ، تصحیح و یادگیری از خطاهای خود مهارت پیدا کنند.


دانش
روش مونته سوری از لحظه ورود به کلاس ، نظم ، هماهنگی ، تمرکز و استقلال را در کودکان پرورش می دهد. طراحی کلاس ، مواد و روالهای روزمره ،خودتنظیمی دانش آموزان – توانایی آموزش خود و فکر کردن درباره آنچه فرد می آموزد – از کودکان نوپا تانوجوانان را پشتیبانی می کند. توالی دروس مونته سوری به خوبی هماهنگ است ، و در بسیاری از موارد از استانداردهای یادگیری دولتی فراتر می رود ، و اطمینان می دهد که کودکان از طریق تجربیات دستی که منجر به درک عمیق می شوند ، با مفاهیم یادگیری پیچیده آشنا می شوند.
برنامه درسی مونته سوری عمدتاً در چرخه های 3 ساله قرار می گیرد ، و انتظارات سالانه برای یادگیری دانش آموزان وجود ندارد. این امر به این واقعیت احترام می گذارد که کودکان مباحث آکادمیک را با سرعت های مختلف توسعه می دهند و به آن تسلط می یابند ، و این که در واقعیت ، کودکان غالباً در نواحی خاص در محتوا کار می کنند. معلم از رشد کودک در تمام زمینه های برنامه درسی پشتیبانی می کند تا از قرار گرفتن در معرض توالی کامل دروس در هر زمینه اطمینان حاصل کند و در صورت لزوم پشتیبانی و چالش جدیدی را ارائه می دهد.


حس اعتماد به نفس
کلاس مونتسوری از دانش آموزانی تشکیل شده است که سن آنها به طور معمول 3 سال است. در حالت ایده آل ، دانش آموزان برای کل دوره ، در کنار کلاس و معلم قرار می گیرند که باعث ایجاد یک جامعه پایدار و پیوندهای معنی دار می شود. دیدن دانش آموزان در سنین مختلف که با یکدیگر کار میکنند رایج است. دانش آموزان بزرگ تر از راهنمایی همکلاسی های کوچکتر خود لذت می برند. بعضی اوقات بهترین معلم کسی است که به تازگی آموزش دیده است. دانش آموزان جوان به جستجوی “برادران” و “خواهران” بزرگ خود می پردازند و یک پیش نمایش از کار جذاب را درمی یابند
همانطور که کودکان در دوره 3 ساله در کلاس مونته سوری رشد می کنند ، می فهمند که آنها بخشی از جامعه ای هستند که همه در آن نیازهای فردی خود را دارند ، اما در جامعه نیز سهیم هستند. کودکان استقلال را تمرین می کنند ، اما به آنها فرصت داده می شود که در هنگام نیاز با همسالان خود همکاری کنند و از دیگران حمایت کنند.
توسعه استقلال و دنبال کردن منافع شخصی خود در بستر یک جامعه دلسوز باعث تقویت احساس خود در هر دانش آموز می شود و باعث غرور و افتخار در یک شخصیت منحصر به فرد می شود.
دکتر ماریا مونته سوری ، مربی متخصص کودکان و کودکان بینایی ایتالیایی که این روش را پایه گذاری کرده است ، معتقد است هنگامی که به کودکان آزادی انتخاب فعالیت های یادگیری خود داده می شود ، کودک با اعتماد به نفس ، کنجکاوی و خلاق ظاهر می شود. همانطور که مشخص است ، این رویکرد که بیش از 100 سال قدمت دارد ، دقیقاً همان چیزی است که امروزه والدین به دنبال آن هستند.

نویسنده : دکتر فرحناز علیزاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *